اِکو دیزاینر اِستار(GRAPHISOFT EcoDesigner STAR) و یا به عبارتی دیگر موتور معماری پایدار در سیستم های گرافیسافت، یک برنامه الحاقی به آرشیکد می باشد که مدل اطلاعات ساختمان را به مدل انرژی ساختمان تبدیل می نماید. این ویژگی  طراحان را قادر می سازد تا از توانایی های مدل انرژی ساختمان در آرشیکد به طور کامل و گسترده استفاده کنند.

قابلیت های دسترسی اکو دیزاینز استارهم اکنون در کشور های استرالیا، برزیل، کانادا، دانمارک، استونی، فنلاند، مجارستان، لیتوانی، هلند، اسلوونی، آفریقای جنوبی، سوید و انگلیس موجود می باشد. لطفا برای اطلاعات بیشتر و جزییات خرید با نمایندگی گرافیسافت درایران تماس حاصل فرمایید. این برنامه درون آرشیکد قرار گرفته است و شما نیازی به دانلود برنامه جانبی ندارید. برای استفاده از این برنامه باید لایسنس مورد نیاز این برنامه را تهیه فرمایید. .

 راهنمای کاربری اِکودیزاینر اِستار                                مقایسه موتور داخلی تحلیل انرژی و اِکودیزاینر اِستار                           کاتالوگ اِکودیزاینر اِستار

از فناوری مدل اطلاعات (بیم) به مدل انرژی ساختمان

هدف طراحی سازگار با محیط پایدار بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان می باشد که این امربه وسیله تبدیل مدل های اطلاعات ساختمان آرشیکد به مدل های انرژی ساختمان در محدوده چندگانه حرارتی(BEM) صورت می گیرد.معماران می توانند با استفاده از این تکنولوژی، مصرف انرژی پروژه ساختمانی خود را محاسبه کرده و از امتیازات عملکرد شبیه سازی انرژی ساختمان آرشیکد لذت ببرند.با کمک این فناوری، طراحی ساختمان بر اساس کاهش مصرف انرژی برای تمام معماران در سراسر دنیا آسان خواهد شد..

.

موتور شبیه سازی انرژی استاندارد اِکودیزاینر اِستار، باعث افزایش کیفیت مستندات و مدل های تجسمی انرژی شده است علاوه بر ویژگی عملکردی شبیه سازی انرژی، خروجی برنامه اِکودیزاینر اِستار به فرمت فایل های دیگر همچون jbxml و PHPP ارتقائ یافته است به طوریکه می توان تمام اطلاعات مربوط به ساختمان را از آرشیکد به برنامه های محاسبه انرژی ساختمان که بر اساس آیین نامه های محلی برنامه نویسی شده اند، تبدیل کرد.

روش کار در اِکودیزاینر اِستار

اِکودیزاینر اِستار براساس استانداردهای بهینه سازی انرژی ساختمان، مصرف انرژی ساختمان را در هر مرحله از طراحی به صورت دقیق تحلیل می کند. برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر، ویدیو های مربوط به گردش کار طراحی سازگار با محیط پایدار را مشاهده فرمایید.

 • معرفی
 • تحلیلِ آب و هوا
 • درجه بندی مدل انرژی ساختمان
 • مجموعه راه حل ساختمان های کم مصرف در پروژه های خاص
 • معماری پایدار
 • بهینه سازی انرژی ساختمان

معرفی

تحلیل آب و هوا

انرژی ساختمان مدل کالیبراسیون

پروژه های خاص مجموعه کم انرژی ساختمان راه حل

کم انرژی تقاضا طراحی معماری

مجموع بهینه سازی بهره وری انرژی ساختمان

</di

ارزیابی بر اساس هر اقلیم و منطقه

از اِکودیزاینر اِستار می توان برای ارزیابی کارایی انرژی ساختمان در هر موقعیتی درجهان استفاده کرد.

 اِکودیزاینر اِستار از روش شبیه سازی ساختمان پویا که در جهان معتبر است استفاده می کند. این روش به کاربران این امکان را می دهد که کارایی انرژی ساختمان را در هر آب و هوا یا موقعیتی به طور دقیق ارزیابی کنند.

نکات برجسته ویژگی های اِکودیزاینر اِستار

بلوک های حرارتی چند گانه اِکودیزاینر اِستار از بلوک های چندگانه برای محاسبه توازن انرژی در ساختمان استفاده می کند. ابزارهای محدوده (زون) در آرشیکد براساس گرایش، تصرف و سیستم های ساختمان بر اساس بلوک های حرارتی دسته بندی شده اند که شبیه سازی انرژی ساختمان را با دقت بالا انجام دهد

شبیه سازی پل حرارتی اِکودیزاینر اِستار به معماران این امکان را می دهد که آنالیزهای پل حرارتی پروژه را با هر جزئیاتی به سرعت انجام دهند. با استفاده از این شبیه سازی جریان حرارتی دو بعدی در هر پروژه آرشیکد می توانید قسمت هایی از ساختمان را که ناخواسته باعث از دست رفتن گرما و بوجود آمدن چگالی بخارمی شوند را شناسایی کنید. نتایج شبیه سازی پل حرارتی می تواند در طرح بندی قرار داده شود و به عنوان قسمتی از مجموعه مدارک و اسناد پروژه ساختمانی ارایه گردد.

 

 

 

 

انرژی های تجدیدپذیر در سایت پروژه

مدل انرژی ساختمان  می تواند با راه حل های انرژی تجدیدپذیر محلی مانند سیستم های فتو ولتاییک و توربین های باد ترکیب شود. برای مثال تولید برق در محل پروژه باعث بالا رفتن راندمان انرژی وکاهش مصرف انرژی ساختمان می شود.

سیستم های متخصص ساختمانی

معماران به سادگی می توانند بین سیستم های ابتدایی و حرفه ای مدیریت انرژی ساختمان به طور مستقل تغییر وضعیت ایجاد نمایند، به طوری که در هر زمان تنها پارامترهای مربوطه نمایش داده می شوند. تنظیمات سیستمها به صورت هماهنگ و به تدریج با پیشرفت پروژه خود را با حالت تخصصی تطبیق داده می شوند.

خروجی از داده های حرارتی و هندسی فن آوری بیم

اِکودیزاینر اِستار با دیگر برنامه های محاسبه انرژی ساختمان ارتباط ساده ای دارد؛ به طوریکه ویژگی های مصالح ساختمانی به کار رفته و همچنین هندسه مدل انرژی ساختمان می تواند با نرم افزار های دیگر آنالیز انرژی از طریق فرمت های خروجی متفاوت که شامل موارد زیر می باشد، به اشتراک گذاشته شود.

 • خروجی مستقیم ازبرنامه آرشیکد به  PHPP

 •   خروجی مستقیم ازبرنامه آرشیکد به Isbem
 • خروجی مستقیم ازبرنامه آرشیکد به VIP- Energy
 • خروجی مستقیم از برنامه آرشیکد ازطریق 
 • مبدل اختصاصی طرحی پایدار برای IFC

موتور شبیه سازی استاندارد

آنالیز اِکودیزاینر اِستار از موتور محاسبه StruSoft's VIPcore استفاده می کند که با استاندارد 140-2007 ANSI/ASHRAE که برای آزمایش آنالیز ارزیابی انرژی ساختمان در برنامه های کامپیوتری به کار می رود، مطابقت دارد. این روش آزمایش، دقت شبیه سازی را بر اساس استاندارد صنعتی تضمین می کند.

این موتورشبیه سازی توسط اغلب آیین نامه های جهانی طراحی ساختمان پایدار و همچنین بسیاری از استانداردهای ملی که تایید کننده شبیه سازی پویا هستند تایید شده است همانند LEED، Green Star، BREEAM، DGNB و CASBEE (e.g. ASNRAE 90.1, NatHERS, BCA Section J).

محاسبه رتبه بندی کارایی مطابق با استانداردها

عملکرد رتبه بندی کارایی  اِکودیزاینر اِستار ( EcoDesigner STAR ) به معماران کمک می کند که بازده انرژی طرح های متفاوت را با هم مقایسه کنند. به علاوه بر سازگاری این سیستم با  Ashre 90.1 2007 (ضمیمه : G روش رتبه بندی عملکرد) به عنوان مرجع مشخصات استاندارد توسط  USGBC LEED Energy 2007 شناخته شده است، اشما آزادانه می توانید عملکرد طرح خود را محاسبه کرده و درجه بندی نمایید.

اِکودیزاینر اِستار علاوه بر محاسبات رتبه بندی کارایی، مصرف سوخت را نیز بررسی می کند و مصرف انرژی اولیه و محاسبات نشر گاز گلخانه ای می توانند در اسناد و مدارک ساختمان مانند آیین نامه عملکرد معماری پایدار AIA  برای سال 2030 مورد استفاده قرار گیرند.

گزارش ارزیابی و جزئیات عملکرد انرژی ساختمان

اِکودیزاینر اِستار ، گزارشات با جزییات را درباره ویژگی های انرژی هر کدام از بلوک های حرارتی که شامل اطلاعات طراحی گرمایشی و سرمایشی برای اندازه سیستم ساختمان ( حالت محاسبه)، ارزش های کلیدی بلوک های حرارتی و توازن انرژی در ویژگی های دمای روزانه هستند را نمایش می دهد. این گزارشات با جزییات به طراحان این امکان را می دهد که نه تنها کارایی انرژی پروژه را کنترل کنند بلکه رفتار فضاها را(یا گروه فضاها) به صورت مستقل کنترل نمایند. معماران با استفاده از این فناوری می توانند رفتار فضاها را بر اساس کاربری بهینه سازی نمایند.

Detailed Energy Performance


Monitor the entire project's energy performance.

Control and optimize the behavior of spaces independently.

Comparing Energy Evaluation and EcoDesigner STAR

  ENERGY EVALUATION IN ARCHICAD 18 ECODESIGNER STAR FOR ARCHICAD 18
Availability By default in every ARCHICAD 18 FULL, TRIAL and EDU Add-on for all versions of ARCHICAD 18;
currently in AUS, BR, CA, DK, FIN, HU, S, NL, EE, SA, UK, LT, SI, USA
Standard Compliance NA ASHRAE 140-2007, ASHRAE 90.1-2007 (LEED Energy)
Workflow Limited input, Compliant simulation technology, Limited report content Compliant input, Compliant simulation technology, Compliant report content
BIM geometry and material property data export other than IFC NA gbXML, PHPP, iSBEM, VIP-Energy
Thermal Bridge Simulation NA Energy Flow and Thermal Imaging on the ARCHICAD 18 Detail
Building Systems Basic Dialog only Basic or Expert Dialog options
On-site Renewables NA Solar Photovoltaic and Wind Energy
Performance Rating NA Export/Import of PLN as Baseline Building, Automated Model Rotation and Recalculation (optional) Comparative Calculation
PDF Report Simplified: Project Data only Detailed: Project and Thermal Block Data, Performance Rating Results
XLS Report Simplified: Monthly Results, Project Data only Detailed: Monthly, Weekly and Hourly Results, Project and Thermal Block Data, Performance Rating Results
Results Comparison NA Baseline Building, Baseline Performance, Baseline Energy Costs
Additional Report Data NA Thermal Block Key Values, Thermal Block Energy Balance, Daily Temp. Profile, HVAC Design Data, Renewable Energy Sources, Performance Rating Table, Energy Consumption and Savings

Back to the top

 

 

تمامی حقوق نزد گرافیسافت محفوظ می‌باشد.           گرافیسافت قسمتی از گروه نِمِتچِک می‌باشد.