نرم افزار مدل سازی تاسیسات گرافیسافت (MEP Modeler)، یک افزودنی نرم افزاری برای آرشیکد می باشد. کاربران آرشیکدمی توانند با اضافه کردن این افزودنی نرم افزاری، تاسیسات ساختمانی را به صورت سه بعدی ترسیم و ویرایش نموده ( کانال داکت، لوله کشی و کابل کشی) و همچنین با طرح معماری و سازه هماهنگ نمایند. MEP Modeler از رابط کاربر و ابزارهای آرشیکد استفاده می کند که محیطی آشنا برای کاربران می باشد.

بیشترین دلیل افزایش بودجه و زمان ساختن یک پروژه ساختمانی، ناهماهنگی بین رشته های ساختمانی با یکدیگر است. چنین مشکلاتی باعث افزایش 2 تا 4 درصد هزینه های بودجه پروژه می شنود. برای معماران و سرمایه دارانی که دنبال کاهش این اشتباهات هستند، MEP Modeler می تواند بهترین راه حلی برای رسیدن به بهینه سازی مناسب تر باشد.
MEP Modeler میتواند مدل های IFCتاسیسات را که مهندسین تاسیسات تهیه نموده اند را بهبود داده وهمچنین تداخل عناصر تاسیسات و سازه و معماری را شناسایی کرده و گزارش تهیه کند.

بر اساس اطلاعات سه بعدی مهندسین تاسیسات و معماران قادر خواهند بود مدل تاسیسات را در آرشیکد با استفاده از فرمت IFC وارد کنند. علاوه بر رابط عمومیIFC، بسته MEP Modeler با دیگر برنامه های بیم MEP ارتباط پیشرفته ای برقرار کرده است (مانند Revit MEP، MEP اتوکد، DDS-CAD MEP، MAgiCAD و غیره).حتی اگر مهندسین تاسیسات اطلاعات را به صورت دو بعدی آماده کنند، MEP Modeler کار را برای معماران آسان می کند تا سیستم های تاسیساتی را سه بعدی کنند و برخوردهای احتمالی را حذف نمایند.

-جعبه ابزار تاسیسات شامل مجموعه اختصاصی ابزارها برای ساختن اجزا سیستم های تاسیساتی می باشد:
-داکت های صاف ، منحنی و قابل انعطافHVAC، لوله ها و کابل برق صاف،
-انتقال ها، اتصالات، عناصر در یک خط به عناصر تاسیساتی وصل می شوند.
-تجهیزات و پایانه های اتصالات خودکار در قسمتهای مصرف و خروجی سیستم
-عناصر MEP، عناصر پارامتری هستند و به آسانی در بعد های متفاوت قابل شکل پذیری هستند.

ابزار تاسیسات گرافیسافت شامل کتابخانه اشیاء خاص تاسیساتی می باشد که این کتابخانه شامل عناصرتاسیساتی با شکل های اختصاصی می باشد که در طول مسیریابی سیستم های تاسیساتی، نقاط برخورد قابل شناسایی هستند. بعد از نصب MEP Modeler ،به استاندارد های اصلی اشیاء  آرشیکد  (برای مثال لوله کشی، کابینت های آشپزخانه، سیستم های گرمایش و غیره) نقاط اتصالات هوشمند و پارامترهای مربوط به تاسیسات اضافه می گردد.

عناصر تاسیسات مرسوم می توانند با استاندارد ابزار آرشیکد ساخته و ذخیره شوند مانند دیوارها، صفحه ها، مورف ها و آبجکت های GDL. این قسمت کتابخانه به صورت خودکار به کتابخانه تاسیسات جاری اضافه می گردد که می توانند در پروژه های متفاوت مورد استفاده قرار گیرند. عناصر تاسیسات مرسوم رفتاری مشابه استاندارد قسمت های کتابخانه تاسیسات در MEP Modeler دارد.

در MEP Modeler گرافیسافت، سیستم های تاسیساتی، گروه های عناصرها را که با یکدیگر به کار گرفته شده اند نمایش می دهد که باعث افزایش بازدهی و استواری در ساختن و ویرایش عناصر می شود.وقتی عناصر جدیدی به سیستم تاسیساتی موجود اضافه می شوند، آن ها به طور خودکار پارامترهای اتصال مناسب را دریافت می کنند: شکل، قطر، عرض و ارتفاع.

یکی از روش های پایه برای ساختن سیستم های مکانیکی، قرار دادن داکت ها و لوله ها به صورت جدا می باشد که در این روش اتصالات به صورت تک به تک ساخته می شوند و موقعیت های عناصر در زمان جایگذاری تنظیم می شود. این روش کار بسیار قابل انعطاف می باشد تا جایی که شما به نوع و پارامترهای جایگذاری عناصر تسلط کامل دارید.

عملکرد مسیریابی تاسیسات به طراحان این امکان را می دهد که عناصر تاسیسات متصل به هم را با چند کلیک بسازند. مکان نمای هوشمند آرشیکد و راهنماها به ساختن سریع و آسان سیستم های تاسیساتی کمک می کنند. مسیریابی تاسیسات در دوحالت دو بعدی و سه بعدی امکان پذیر می باشد.

مجموعه ابزار قدرتمند برای ویرایش گرافیکی تاسیسات، به کاربران این امکان را می دهد که فرم هر کدام ازعناصر سیستم های تاسیسات را به سادگی ویرایش نمایند. ویرایش قسمتی از سیستم تاسیسات، عناصر متصل شده به هم را به صورت خودکار تغییر می دهد و حتی اتصالات جدیدی را به سیستم اضافه می کند.

با این مدل سازِ تاسیسات، شما می توانید برخوردهای بین طراحی معماری و شبکه های تاسیساتی را تشخیص داده و آن مشکل ها را رفع نمایید. این توانایی در تشخیص تداخل ها بازخورد سریع و دقیقی برای معماران دارد و آن ها را با تیم های مهندسین مشاور هماهنگ می کند. این سیستم، محل دقیقِ تداخل را در پلان دو بعدی و دید سه بعدی نشان می دهد. تمام برخورد ها به پالت ابزار نشانه گذاریMark-up در آرشیکد اضافه گردیده که به سادگی در دسترس می باشند. معماران و یا مهندسین تاسیسات می توانند تداخل ها را سریعا ارزیابی کرده و با ارائه گزارش های تخصصی به اعضای گروه طراحی و محاسبه، راه حل های پیشنهادی را می توان ارزیابی کرد.

سیستم های تاسیساتی می توانند از برنامه های بیم که توانایی طراحی تاسیسات را دارند با اتصال به IFC، وارد آرشیکد شوند (مانند Revit MEP، MEP اتوکد، DDS-CAD MEP، MagiCAD و غیره). تمام نوع سیستم های IFC تاسیسات و اطلاعات IFC قابل تبدیل به فرمت فایل های آرشیکد می باشند.
برنامه های اضافی گرافیسافت که ارتباط بین آرشیکد و برنامه های Autodesk- developed MEP را ارتقا می دهد، را با کلیک در اینجا دانلود کنید.

 از آرشیکد می توان با فرمت های متفاوتی خروجی گرفت. توانایی تجسم سیستم های تاسیسات در محیط ساختمان، ارتباطات بین معماران، مهندسین و پیمانکاران را قوی تر می کند. تجسم در آرشیکد، به وسیله کدهای رنگی برای سیستم های مکانیکی متفاوت که با ارایه سازه معماری به صورت قاب ترکیب شده است، انجام می شود. از توانایی بالای رندر آرشیکد می توان برای ساختن عکس های واقعی برای حرفه های مختلف ساختمانی استفاده کرد. برای اطلاعات بیشتر در مورد گسترش ارتباطات با رشته های دیگر، لطفا صفحه دسترسی آزاد بیم گرافیسافت (OPEN-BIM)را مشاهده نمایید.

 

تمامی حقوق نزد گرافیسافت محفوظ می‌باشد.           گرافیسافت قسمتی از گروه نِمِتچِک می‌باشد.