‌دوره های آموزشی بیم
با مدرک رسمی گرافیسافت

وبینار بیم

ثبت نام در
مرکز آموزش بیم

‌فروشگاه آرشیکد

 

از این پس محصولات گرافیسافت را
می توانید در ایران تهیه نمایید

‌گرافیسافت
آرشیکد ۲۰ فارسی

OPEN BIM

در اینجا می توانید در مورد
OPEN-BIM و فناوری دسترسی آزاد
به اطلاعات مطلع شده
و تاریخچه آن را مطالعه نمایید

بیشتر بخوانید ...

با خواندن این متن و تماشای ویدئوی آن خواهید دانست که چگونه شرکت گرافیسافت با موفقیت محصول خود به نام نرم افزار آرشیکد را از یک شرکت کوچک به شرکتی مطرح در بلوک شرقی اروپا و سپس به شرکت پیشتاز در نرم افزار طراحی و فناوری بیم در جهان توسعه داد. اخیراً گروه TheB1M.com به مجارستان سفر کرد تا فیلم مستندِ کوتاهی درباره تاریخچه شرکت گرافیسافت و دیدگاه این شرکت درباره توسعه فراتر از مرزهای کشور مجارستان تهیه کند. ارزش های درست شرکت گرافیسافت منجر به موفقیت آن در توسعه به عنوان یک نام تجاری جهانی با یک محصول بی نظیر که توسط متخصصین صنعت ساختمان در سراسر جهان استفاده  می شود شده است. مدیر عامل شرکت گرافیسافت آقای ویکتور وارکنی توضیح می دهد که "با اینکه شرکت گرافیسافت یک شرکت بزرگ و موثر و قدرتمند است ولی در درون شرکت، ما هنوز همان ذهنیتی را داریم که در ۲۵ سال گذشته تجربه کردم، که همان آرزوی ایجاد تغییر مثبت در جهان می باشد"

 

مصاحبه توسط فِرد میل در بوداپست، مجارستان: 

پارک شرکت گرافیسافت یک مکان زیباست. با راه رفتن در این پارک در یک صبح زمستانی با جاری بودن رودخانه دانوب در کنار شما و پرتو طلوع خورشید از میان درختان می توان به آسانی فهمید که چرا مردم دوست دارند که در اینجا کار کنند. طراحی محوطه پارک، ما را به یاد سایت های دفاتر مرکزی عظیم تکنولوژی پالو آلتو می اندازد. هر چند راه رفتن در این پارک احساسِ فاصله ای طولانی از کالیفورنیا را با این سرمای سخت در این صبح زمستانی به سادگی قابل لمس می نماید. 

ما در خانه شرکت گرافیسافت در مجارستان هستیم، شرکتی که یک شرکت پیشتاز در نرم افزار طراحی در جهان می باشد و با موفقیت محصول بی نظیر خود "نرم افزار آرشیکد" را در این پارک توسعه داده است. بسیار سخت است کسی را پیدا کنید که درباره این شرکت یک کلمه یِ بد بگوید. مشتریان این شرکت عاشق محصولات آنها می باشند و به طور فعال در توسعه این شرکت سهیم هستند، تجارت این شرکت با جدیت به اصول اُپن بیم متعهد می باشد و به ندرت پیش می آید که کسی نرم افزار آرشیکد را انتخاب کند و پس از مدتی از نرم افزار دیگری استفاده نماید.

اما برای اینکه به طور صحیح ارزش این گروه و شرکت را بدانید، شما نیاز دارید که درباره تاریخچه قابل توجه این شرکت اطلاعاتی داشته باشید. و به همین دلیل است که ما الان اینجا هستیم. با عبور از چمن ها و زمین یخ زده پارک، ما وارد ساختمان می شویم جایی که موسس شرکت گرافیسافت آقای گابور بویار (Gábor Bojár) را ملاقات می کنیم.

 

آقای گابور بویار شرکت گرافیسافت را در اوایل سال 1980 تاسیس کرد

بعد از جنگ جهانی دوم، کشور مجارستان بخشی از بلوک اروپایِ شرقی شد که به دولت های کمونیست شوروی سابق معروف بودند. آقای بویار در این محیط دوران کودکی و جوانی خود را سپری نمود و فرهنگ کار ایجاد شده در آن زمان را تجربه کرد. وقتی آقای بویار به عنوان یک مهندس جوان توانایی های خود را در کار ثابت کرد، اولین رئیس آقای بویار به جای تشویق او به خاطر پیشرفت در کار، احساس خطر نمود. 

ایشان توضیح می دهند که "انتخاب افرادی که فقط حدود متوسط کاری را می توانند جلو ببرند و توان موفقیت بالا را ندارند بخشی از نوع نگرش در درون نظام کمونیستی بود و بدین دلیل است که این نظام جواب نمی دهد، در آن زمان، من شروع به رویاپردازی کردم که چه عالی می شود اگر بتوانم شرکت خود را داشته باشم و هدف من این بود که بهترین افراد را انتخاب کنم. افرادی را انتخاب کنم که بهتر از من هستند."

 

"هدف من این بود که بهترین افراد را انتخاب کنم. افرادی را انتخاب کنم که بهتر از من هستند."

 

نکته جالب توجه این است که تاریخ کمونیست کشور مجارستان یک فاکتور اصلی در موفقیت شرکت گرافیسافت می باشد. وقتی این امکان بوجود آمد که می شد شرکت خصوصی دایر کرد، آقای بویار فوراً از شغل خود استعفا داد و شرکت گرافیسافت را ثبت کرد و با سرعت یک گروه توانمند از نخبگان و متخصصین را جذب کرد. آقای بویار توضیح داد که "در آن زمان، من هیچ ایده ای نداشتم که چکار می خواهیم بکنیم، ماموریت شرکت گرافیسافت فقط پیدا کردن و ایجاد انگیزه برای بهترین افراد بود."

گروه نوپای شرکت گرافیسافت در اوایل سال 1980

آقای بویار و گروه ایشان در مدلسازی ریاضی سه بعدی متخصص بودند اما متوجه شدند که به اغلب کامپیوتر های قدرتمند یا به روز دسترسی ندارند و این محدودیت باعث شد  که نرم افزار مدلسازی سه بعدی خود را در راستای مصارف کامپیوترهای شخصی ارزان قیمت توسعه دهند. سپس آنها متوجه شدند که نیاز بازار در ارائه نرم افزاری برای معماران می باشد. 

آقای ویکتور وارکنی که در حال حاضر مدیرعامل شرکت گرافیسافت می باشد، یادآوری می کند که "ما با یک ایده کاملاً انقلابی به سمت بازار آمدیم که معماران نباید ترسیم کنند، آنها اما باید چشم هایشان را ببندند، به فضا فکر کنند و انرژی خلاقانه خود را صرف فرم دهی به ساختمان های خود کنند."

"نرم افزار آرشیکد" که در حال حاضر توسط گروه های پروژه و طراحی در سراسر جهان به طور گسترده ای استفاده می شود

شرکت گرافیسافت در سالهای اولیه تاسیس، به دنبال یک شریک سخت افزاری برای توسعه و توزیع محصول خود بوده و در جهانی که کامپیوترهای قدرتمند و گرانقیمت در حال توسعه بودند، شرکت اَپل پیشتاز در بازارِ کامپیوتر شخصی بود. این شروعی بود برای آغاز رابطه قوی شرکت اپل و گرافیسافت که در نمایشگاه بین المللی CeBIT (رویداد جهانی تجارت صنعت دیجیتال) در هانوفر با رو نمایی نسخه آرشیکد روی سیستم عامل مکینتاش آغاز شد. 

سفر غیر منتظره استیو جابز باعث شد که ایشان مشاهده کند که گروه تجاری شرکت اپل در طول شب با همکاری شرکت گرافیسافت در حال فشرده سازی یک ارائه نیم ساعته به پنج دقیقه می باشند که قرار بود استیو جابز آن ارائه را در روز بعد مشاهده کند. سپس آقای جابز سوالات بسیاری از گروه گرافیسافت در مورد محصولشان پرسید و از گروه گرافیسافت خواست تا درباره محصول خود بیشتر توضیح دهند.

شرکت اَپل نقش اساسی در موفقیت شرکت گرافیسافت ایفا کرد 

شرکت گرافیسافت، شرکت اپل را به عنوان یک شریک در نظر گرفت که می تواند محصولات خود را در یک بازار انبوه توزیع کند - به ویژه برای معماران-  و نیاز برای سرمایه گذاری را جایگزین می کند. آقای بویار توضیح می دهد که "پشتیبانی شرکت اپل برای رشد ما کاملاً حیاتی بود. از شرکت اپل، ما نه فقط کامپیوتر فراهم کردیم، نه فقط پشتیبانی معنوی گرفتیم، بلکه همچنین به شبکه نمایندگی فروش دسترسی پیدا کردیم که این بسیار اهمیت دارد اگر ما مجبور بودیم که شبکه نمایندگی فروش خود را به تنهایی ایجاد کنیم، ما احتمالاً موفق نمی شدیم."

به غیر از پشتیبانی شرکت اَپل، آنچه درباره شرکت گرافیسافت قابل توجه است توجه به صفات و شخصیت انسانی در هر یک از افراد و اعضای شرکت می باشد که از موسس خود به ارث برده اند. آقای بویار توضیح می دهد که "اگر شما بتوانید بهترین استعدادها را جذب کنید، جذب بهترین مشتریان آسان خواهد بود، محیط مجارستان بعد از کومونیست یک مزیت رقابتی مطلق برای ما ایجاد کرده بود زیرا  هیچ فرصت دیگری برای استعداد جوانان در آن زمان فراهم نبود."

 

گر شما بتوانید بهترین استعدادها را جذب کنید، جذب بهترین مشتریان آسان خواهد بود

 

البته این مزیت رقابتی با گذشت زمان فرسوده شد، با توسعه تکنولوژی، جهان پیوسته تر شد و موقعیتها رقابتی تر. برای ادامه رقابت، شرکت گرافیسافت در یک محیط بزرگ در شمال شهر بوداپِست سرمایه گذاری کرده که در حال حاضر به نام پارک شرکت گرافیسافت معروف است. سایت به عنوان دفتر مرکزی جهانی شرکت عمل می کند و میزبان مراکز دیگر تکنولوژی همچون مایکروسافت، SAP و Canon می باشد.

شرکت گرافیسافت در شمال شهر بوداپِست در مجارستان واقع شده است

 ارزش های درست شرکت گرافیسافت منجر به موفقیت آن در توسعه به عنوان یک نام تجاری جهانی با یک محصول بی نظیر که توسط متخصصین صنعت ساختمان در سراسر جهان استفاده  می شود شده است. مدیر عامل شرکت گرافیسافت آقای ویکتور وارکنی توضیح می دهد که "با اینکه شرکت گرافیسافت یک شرکت بزرگ و موثر و قدرتمند است ولی در درون شرکت، ما هنوز همان ذهنیتی را داریم که در ۲۵ سال گذشته تجربه کردم، که همان آرزوی ایجاد تغییر مثبت در جهان می باشد" 

شرکت گرافیسافت در سال ۱۳۸۵ به بخشی از گروه نرم افزاری نِمتچِک که در آلمان مستقر می باشد تبدیل شد. آقای بویار در حال حاضر رئیس هیئت مدیره است که عملیات های روزانه این شرکت توسط آقای وارکنی نظارت می شود. او اکنون بیشتر زمان خود را در پارک گرافیسافت در موسسه تکنولوژی Aquincum به عنوان موسس و مدرس سپری می کند. 

مجسمه بنیانگذار شرکت اَپل، آقای استیو جابز، در محوطه خارجی دفتر مرکزی جهانی شرکت گرافیسافت در مجارستان

بعد از فیلمبرداری از مصاحبه با آقای بویار و وارکنی و برگشتن به هوای سرد محوطه، من احساس می کنم که حس احترام من نسبت به ساختمان ها و محوطه پارک افزایش پیدا کرده است. اینها برای سازمانهایی که در مقابل تمام نابرابری ها در یک محیط کمونیست به سمت یک ارائه دهنده پیشتاز جهانی در زمینه تکنولوژی توسعه یافتند اسطوره می باشند. در حال راه رفتن و گذشتن از ورودی اصلی و مجسمه استیو جابز، ما سوار یک تاکسی می شویم و به سمت رودخانه دانوب در سمتِ پایین مرکز شهر بوداپِست حرکت می کنیم. 

با عبور از خیایانها به یاد می آورم که  بسیاری از ساختمان ها در نرم افزار آرشیکد و دیگر محصولات شرکت گرافیسافت طراحی و توسعه داده شده اند که این نشان دهنده تاثیر شرکت گرافیسافت بر توسعه بیشتر از محوطه پارک در کشور مجارستان می باشد. 

قبل از اینکه پارک گرافیسافت را ترک کنیم، از آقای بویار خواستم که اگر نصیحتی برای کارآفرینان جوان دارند بیان کند. جواب ایشان بسیار ساده بود "هیچ وقت دنبال بهترین بازار نگردید. شما باید دنبال بازاری بگردید که شما در آن بازار بهترین هستید"

 

درباره گرافیسافت
گرافیسافت در سال ۱۹۸۲ در بوداپست تاسیس شده و به سرعت تبدیل به یکی از بزرگترین شرکت های طراحی معماری CAD در جهان شد. نرم افزار آرشیکد (محصول اصلی)‌ به عنوان یکی از برترین راه کارهای نرم افزاری پیشرو در صنعت مدل سازی اطلاعات ساختمان (فناوری بیم) برای معمارن و مهندسان ساختمان شناخته شده است. محصولات دیگر شرکت گرافیسافت همچون آرشکید به عنوان راهبردی ترین نرم افزارها در صنعت معماری و ساختمان پیشتاز می باشند. نرم افزار بیم کلود و بیم سرور اولین محیط همکاری واقعی فناوری بیم در جهان می باشد. نرم افزار اکودیزاینر استار همچنین ارائه کننده ی ابزارهای طراحی پایدار بوده وبه معماران کمک می کند که طراحی های خود را سازگار با محیط زیست انجام دهند. این ابزار اولین روش طراحی سبز می باشد که به طور کامل با مدل سازی اطلاعات ساختمان ادغام شده است. فناوری بیم ایکس یک برنامه در دستگاه های همراه و هوشمند می باشد که اطلاعات ساختمان را با جزئیات بالا در تمامی دستگاه های همراه و هوشمند برای تمامی افراد قابل دسترس می نماید.

فعالیت گرافیسافت در ایران
دفتر نمایندگی انحصاری گرافیسافت درایران در سال ۲۰۱۶ برای خدمت به جامعه مهندسین مشاور و جامعه دانشگاهی مستقیما از طرف شرکت گرافیسافت تاسیس شد. این دفتر مسئول ارائه خدمات برای گسترش فناوری بیم و بومی سازی آن بر مبنای محصولات نرم افزاری گرافیسافت در ایران می باشد و در همین راستا خدمات مشاوره ی فناوری اطلاعات ساختمان را به معماران و مهندسین ایرانی ارائه می نماید.

تمامی حقوق نزد گرافیسافت محفوظ می‌باشد.           گرافیسافت قسمتی از گروه نِمِتچِک می‌باشد.