‌دوره های آموزشی بیم
با مدرک رسمی گرافیسافت

وبینار بیم

ثبت نام در
مرکز آموزش بیم

‌فروشگاه آرشیکد

 

از این پس محصولات گرافیسافت را
می توانید در ایران تهیه نمایید

‌گرافیسافت
آرشیکد ۲۰ فارسی

OPEN BIM

در اینجا می توانید در مورد
OPEN-BIM و فناوری دسترسی آزاد
به اطلاعات مطلع شده
و تاریخچه آن را مطالعه نمایید

بیشتر بخوانید ...

 بوداپست، ۲ آبان ۱۳۹۶- فعالیت کار گروه فناوری بیم کمیسیون استانداردسازی اتحادیه اروپا بر روی توسعه استانداردهای مسنجم و یکپارچه برای صنعت ساخت و ساز در اروپا متمرکز شده است. شرکت گرافیسافت از گروه نِمِتچک، نماینده کشور مجارستان در کمیته استانداردسازی اروپا، میزبان جلسه اخیر این کمیسیون در بوداپست بود.

استانداردسازی مدل اطلاعات ساختمان (بیم) یکی از بزرگترین چالش های امروز صنعت ساخت و ساز در اروپا می باشد. کشورهای توسعه یافته اروپایی در حال تطابق استانداردهای معماری بر اساس استانداردهای اُپن بیم (اطلاعات باز و استاندارد) در راستای شفاف سازی و بهینه سازی فرایند های طراحی و ساخت می باشند. استانداردسازی بر پایه فناوری بیم باعث افزایش بهره وری و همچنین مزایای زیست محیطی عظیمی می شود. 

 

در اتحادیه اروپا، نزدیک به۲۰ میلیون نفر در حوزه صنعت ساختمان مشغول به کار هستند که ایجاد کننده بیش از ۱۰ درصد از محصولات ناخالص داخلی اتحادیه اروپا می باشند. با این حال، این صنعت مسئول بیش از ۵۰ درصد کل انتشار گازهای گلخانه ای، مصرف انرژی و مواد خام و همچنین تولید زباله های جامد است. بر خلاف دیگر بخش های صنایع و بازرگانی، بازدهی صنعت ساخت و ساز در دهه های اخیر به ندرت توسعه پیدا کرده است.

استاندارد سازی بر پایه فناوری بیم می تواند یک راهکار انقلابی برای پیشرفت اقتصاد و محیط زیست باشد. استاندارد پیشنهادی نقشه های معماری را و همچنین تمام چرخه زندگی پروژه های ساخت و ساز را پوشش می دهد که در آن ۱ الی ۳ درصد  در بخش طراحی ، ۲۰ الی ۲۵ درصد هزینه های ساخت و ساز و ۷۲ الی ۷۸ درصد هزینه های عملیاتی و نگهداری می باشد.

اغلب مشکلات ساخت و ساز به علت همکاری های نامساعد یا غیر موثر بین تخصص های مختلف ( معماران، مهندسین مکانیک، مهندسین سازه و غیره) رخ داده است. بنابراین، هماهنگ کردن شاخه های حرفه ای مختلف از اهمیت حیاتی برخوردار است. استاندارد سازی بین المللی به دنبال مدل اطلاعات ساختمان (بیم) و راهکاراُپن بیم  بر اساس آن می باشد که ریشه اپن بیم را در شرکت گرافیسافت در کشور مجارستان باید جستجو کرد و یافت. اُپن بیم گردش ارتباطات منحصر به فردی را در میان شاخه های متفاوت مهندسی ارائه می دهد.  

سازمان های اروپایی متوجه شدند که توسعه صنعت ساخت و ساز نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. کمیته استانداردسازی اروپا فرایند استاندارد سازی را در یک دوره ۳ ساله تا سال ۲۰۱۹ تکمیل خواهد کرد. استاندارد جدید از عملیات یکپارچه در بخش های مختلف در سراسر قاره پشتیبانی خواهد کرد. کمیسیون استانداردسازی اروپا ، یک سازمان استاندارد عمومی است که شامل ۳۳ کشور اروپایی می باشد. شرکت گرافیسافت نماینده کشور مجارستان در گروه کاری این کمیته می باشد.

آقای میکلوس سوینی لوکس رئیس روابط استراتژیک شرکت گرافیسافت کسی که به عنوان نماینده کشور مجارستان در کمیته استراتژی گروه فنی کمیته استانداردسازی اروپا شرکت می کند گفت: "من معتقدم که مهم ترین مسئله این است که گروه کاری فنی فناوری بیم کمیته اتحادیه اروپا برای  استاندارد سازی، جلسات منظم خود را در بوداپست برگزار کنند. این بدین معناست که نه تنها شرکت گرافیسافت بلکه تمام بخش های ساختمانی کشور مجارستان به توسعه بین المللی تعهد پیدا می کنند."

کمیسیون استانداردسازی اروپا  جلسه سالیانه دوم خود را در دفتر مرکزی شرکت گرافیسافت در مجارستان در تاریخ ۲۰ و ۲۱ شهریور ۱۳۹۶ برگزار کرد. کمیته استانداردسازی مجارستان به عنوان نماینده کشور مجارستان در این کمیسیون شرکت می کند. شرکت گرافیسافت عضو هر دو کمیته می باشد. مشارکت فعال شرکت گرافیسافت باعث می شود که سهام داران ساخت و ساز کشور مجارستان به اطلاعات دسته اول درباره استانداردهای فناوری بیم اروپا دسترسی پیدا کنند. در بوداپست،  جلسه در چهار گروه تشکیل خواهد شد. این کمیته دارای نمایندگان ۱۸ کشور عضو که شامل اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، انگلستان، فنلاند، فرانسه، هلند، مجارستان، آلمان، نروژ، ایتالیا، پرتغال، اسپانیا، سوئیس، سوئد، اسلواکی و اسلوانی می باشد. برای اولین بار به پیشنهاد شرکت گرافیسافت، دو کشور غیر اروپایی، شیلی و قزاقستان نیز به عنوان نظاره گر در جلسات شرکت کردند.

  

درباره گرافیسافت
گرافیسافت در سال ۱۹۸۲ در بوداپست تاسیس شده و به سرعت تبدیل به یکی از بزرگترین شرکت های طراحی معماری CAD در جهان شد. نرم افزار آرشیکد (محصول اصلی)‌ به عنوان یکی از برترین راه کارهای نرم افزاری پیشرو در صنعت مدل سازی اطلاعات ساختمان (فناوری بیم) برای معمارن و مهندسان ساختمان شناخته شده است. محصولات دیگر شرکت گرافیسافت همچون آرشکید به عنوان راهبردی ترین نرم افزارها در صنعت معماری و ساختمان پیشتاز می باشند. نرم افزار بیم کلود و بیم سرور اولین محیط همکاری واقعی فناوری بیم در جهان می باشد. نرم افزار اکودیزاینر استار همچنین ارائه کننده ی ابزارهای طراحی پایدار بوده وبه معماران کمک می کند که طراحی های خود را سازگار با محیط زیست انجام دهند. این ابزار اولین روش طراحی سبز می باشد که به طور کامل با مدل سازی اطلاعات ساختمان ادغام شده است. فناوری بیم ایکس یک برنامه در دستگاه های همراه و هوشمند می باشد که اطلاعات ساختمان را با جزئیات بالا در تمامی دستگاه های همراه و هوشمند برای تمامی افراد قابل دسترس می نماید.

فعالیت گرافیسافت در ایران
دفتر نمایندگی انحصاری گرافیسافت درایران در سال ۲۰۱۶ برای خدمت به جامعه مهندسین مشاور و جامعه دانشگاهی مستقیما از طرف شرکت گرافیسافت تاسیس شد. این دفتر مسئول ارائه خدمات برای گسترش فناوری بیم و بومی سازی آن بر مبنای محصولات نرم افزاری گرافیسافت در ایران می باشد و در همین راستا خدمات مشاوره ی فناوری اطلاعات ساختمان را به معماران و مهندسین ایرانی ارائه می نماید.

تمامی حقوق نزد گرافیسافت محفوظ می‌باشد.           گرافیسافت قسمتی از گروه نِمِتچِک می‌باشد.