‌دوره های آموزشی بیم
با مدرک رسمی گرافیسافت

وبینار بیم

ثبت نام در
مرکز آموزش بیم

‌فروشگاه آرشیکد

 

از این پس محصولات گرافیسافت را
می توانید در ایران تهیه نمایید

‌گرافیسافت
آرشیکد ۲۰ فارسی

OPEN BIM

در اینجا می توانید در مورد
OPEN-BIM و فناوری دسترسی آزاد
به اطلاعات مطلع شده
و تاریخچه آن را مطالعه نمایید

بیشتر بخوانید ...

 

در آخرین روزهای سال میلادی ۲۰۱۷ مصادف با ۲۰ آذر ماه ۱۳۹۶، شرکت آلمانی/مجارستانی گرافیسافت که تولید کننده پیشرو ترین ابزار مدل سازی و مدیریت اطلاعات ساختمان (بیم) برای معماران و طراحان در جهان می باشد، از اولین نسخه فارسی راه کار فناوری بیم در جهان [نرم افزار آرشیکد فارسی] در تهران رو نمایی کرد. نسخه فارسی آرشیکد ارایه کننده راه کارهای کاربردی با تمرکز بر مفهوم اطلاعات ساختمان در مدل اطلاعات ساختمان (بیم) می باشد که باعث ارزش آفرینی در گردش کار معماران و مهندسین مشاور فارسی زبان و مخصوصا متخصصین در ایران خواهد شد. با بیش از ۲ سال کار تخصصی بر روی این نسخه بومی سازی شده، نسخه آرشیکد فارسی که بیش این یک ترجمه ساده شده است، جدید ترین راه کارهای فناوری بیم را به زبان فارسی در اختیار عموم معماران و مهندسین مشاور در ایران می گذارد. شایان ذکر است که گرافیسافت اولین شرکت پیشرو نرم افزاری در اروپا می باشد که اقدام به تولید محصولی اختصاصی برای متخصصین در ایران کرده است. 

 

رو نمایی از اولین راه کار فناوری بیم به فارسی در کارگاه هماهنگی در طرح و ساخت که به میزبانی دانشکده معماری و شهر سازی دانشگاه علم و صنعت ایران در تاریخ ۲۰ آذر ماه برگزار شده است، انجام شد. آقای شجاعی فر، مدیریت گرافیسافت ایران و پروژه بومی سازی فناوری بیم به فارسی در این کارگاه تخصصی گفت:

 مهم ترین بخش این نرم افزار نویسنده مدل بیم را می توان بالاترین سطح تعامل پذیری آن و امکان ایجاد فرایند یکپارچه در طرح و ساخت تعریف کرد که همانند ستون فقرات در هماهنگی بین متخصصین که از نرم افزارهای مختلف در فازهای مختلف پروژه استفاده می کنند عمل می نماید. 

در این کارگاه سه جنبه مهم این ابزار و کاربرد آن تشریح شد که گزارش خلاصه آن به شرح زیر می باشد: 

ذخیره اطلاعات ساختمان در یک پایگاه مرکزی: اطلاعات ساختمان (تصویری، عددی و توضیحی) مهم ترین بخش در فناوری بیم می باشد و نرم افزار آرشیکد فارسی توانایی مدل سازی و مدیریت اطلاعات بومی (مصالح و عناصر ساختمانی) در ایران را دارا بوده که راه کاری نوین جهت جمع آوری، یکپارچه سازی و مدیریت تمامی اطلاعات ساختمان را فراهم می کند. حتی اطلاعاتی که در نرم افزارهای دیگر (همانند اکسل، اتوکد، غیره) تهیه شده اند به صورت منظم و یکپارچه در مدل اطلاعاتی ذخیره خواهند شد. 

نمایش اطلاعات ساختمان: این نرم افزار قدرتمند می تواند تمامی نقشه های فاز مقدماتی الی اجرایی ساختمان را به صورت خودکار از مدل اطلاعاتی ساختمان استخراج نموده و به صورت ساختارهای سنتی همانند DWG  و PDF و همچنین ساختارهای نوین همانند BIMx انتشار دهد. همزمان با ارایه خروجی ها، ابزار مدیریت تغییرات و همچنین لغو و تغییر نمایش دو بعدی و سه بعدی امکان بررسی و مرور اطلاعات خروجی را بر اساس آیین نامه های تعریف شده (با قابلیت تعریف قائده های جدید) جهت کنترل کیفیت و مدیریت اطلاعات ساختمان فراهم می نماید. شایان ذکر است که غیر از خروجی های فنی، این نرم افزار مجهز به موتور رندر سینما فوردی، که یکی از قوی ترین ابزارهای ارایه تصاویر واقعی می باشد، است. 

به اشتراک گذاشتن اطلاعات: این نسخه فارسی از چهارمین نسخه آی اف سی IFC4 پشتیبانی می نماید و امکان انتقال و اشتراک نمایش های مرجع را از فایل مرجع به نرم افزارهای دیگر فراهم کرده است. اطلاعات مورد استفاده متخصصین دیگر (غیر از معمار) همچون لیست متره در فرمت اکسل و یا مدل های تعامل پذیر در دستگاه های موبایل، دسترسی به اطلاعات را برای کسانی که مستقیما کاربر فناوری بیم نیستند ولی به اطلاعات ساختمان جهت انجام کار خود نیاز دارند را آسان و کارآمد کرده است. 

آقای پیتر رایچر، مدیر امور کشورها از دفتر مرکزی در این کارگاه گفت: با ارایه این نرم افزار، شرکت آلمانی/مجارستانی گرافیسافت رسما در ایران و عرصه گسترش فناوری بیم در این کشور حضور پیدا کرده است، که نشان دهنده ضمانت عملی گرافیسافت برای حمایت و پشتیبانی از کاربران و متخصصین بیم در ایران می باشد.

درباره گرافیسافت
گرافیسافت در سال ۱۹۸۲ در بوداپست تاسیس شده و به سرعت تبدیل به یکی از بزرگترین شرکت های طراحی معماری CAD در جهان شد. نرم افزار آرشیکد (محصول اصلی)‌ به عنوان یکی از برترین راه کارهای نرم افزاری پیشرو در صنعت مدل سازی اطلاعات ساختمان (فناوری بیم) برای معمارن و مهندسان ساختمان شناخته شده است. محصولات دیگر شرکت گرافیسافت همچون آرشکید به عنوان راهبردی ترین نرم افزارها در صنعت معماری و ساختمان پیشتاز می باشند. نرم افزار بیم کلود و بیم سرور اولین محیط همکاری واقعی فناوری بیم در جهان می باشد. نرم افزار اکودیزاینر استار همچنین ارائه کننده ی ابزارهای طراحی پایدار بوده وبه معماران کمک می کند که طراحی های خود را سازگار با محیط زیست انجام دهند. این ابزار اولین روش طراحی سبز می باشد که به طور کامل با مدل سازی اطلاعات ساختمان ادغام شده است. فناوری بیم ایکس یک برنامه در دستگاه های همراه و هوشمند می باشد که اطلاعات ساختمان را با جزئیات بالا در تمامی دستگاه های همراه و هوشمند برای تمامی افراد قابل دسترس می نماید.

فعالیت گرافیسافت در ایران
دفتر نمایندگی انحصاری گرافیسافت درایران در سال ۲۰۱۶ برای خدمت به جامعه مهندسین مشاور و جامعه دانشگاهی مستقیما از طرف شرکت گرافیسافت تاسیس شد. این دفتر مسئول ارائه خدمات برای گسترش فناوری بیم و بومی سازی آن بر مبنای محصولات نرم افزاری گرافیسافت در ایران می باشد و در همین راستا خدمات مشاوره ی فناوری اطلاعات ساختمان را به معماران و مهندسین ایرانی ارائه می نماید.

تمامی حقوق نزد گرافیسافت محفوظ می‌باشد.           گرافیسافت قسمتی از گروه نِمِتچِک می‌باشد.