‌دوره های آموزشی بیم
با مدرک رسمی گرافیسافت

وبینار بیم

ثبت نام در
مرکز آموزش بیم

‌فروشگاه آرشیکد

 

از این پس محصولات گرافیسافت را
می توانید در ایران تهیه نمایید

‌گرافیسافت
آرشیکد ۲۰ فارسی

OPEN BIM

در اینجا می توانید در مورد
OPEN-BIM و فناوری دسترسی آزاد
به اطلاعات مطلع شده
و تاریخچه آن را مطالعه نمایید

بیشتر بخوانید ...

 

تهران، ۵ مهر ۱۳۹۷ برابر با ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۸ - به گزارش خبرگزاری وزارت راه مسکن و شهرسازی، سه شنبه سوم مهرماه نشست مشترکی با هدف آشنایی با مفهوم فناوری بیم و پیاده‌سازی آن با استفاده از نرم افزار آرشیکد و بررسی ورود ضوابط و مقررات به مدل بیم با حضور بخش‌های تحقیقاتی و مدیریتی در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برگزار شد. مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با همکاری و مشارکت شرکت بین‌المللی گرافیسافت و دفتر نمایندگی آن در ایران (گرافیسافت ایران) به عنوان یکی از پیشگامان عرصه ساختمان دیجیتال و ارائه دهنده نرم افزار آرشیکد، ترویج و آموزش اصول و مبانی فناوری بیم را به مرحله اجرا گذاشته است. دکتر شکرچی‌زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در این نشست با بیان این مطلب که همکاری با یک مجموعه بین‌المللی صاحب‌نام فرصت مغتنمی برای این مرکز به شمار می‌رود گفت بیم یک زبان بین‌المللی برای ساخت و ساز در دهه‌های آینده خواهد بود و مسیر پیش رو به سمتی است که به عنوان یک پلتفرم بین‌المللی و اجتناب‌ناپذیر مطرح است. ارتباط و تعامل با این مجموعه و همچنین بهره‌گیری از مفهوم بیم این فرصت را برای ما ایجاد می‌کند تا با ویرایش‌های جدید و اتفاقات نو آشنا شده و در مسیر فعالیت‌ها و اقدامات خود از آن بهره بگیریم.

وی ادامه داد:

ما به عنوان یک مرجع پیشرو این کار را آغاز کرده‌ایم و با توجه به پتانسیل‌های موجود و مسئولیت‌های کاری خود در تدوین ضوابط و مقررات، این امکان را داریم که این ضوابط و مقررات را با هدف بومی‌سازی، وارد این نرم‌افزار نماییم.

دکتر راهب رئیس پژوهشکده معماری و شهرسازی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی نیز در این نشست با معرفی مفهوم بیم و نحوه مشارکت و همکاری بخش‌ها در پیاده‌سازی آن گفت: در واقع بیم یک مفهوم کلی است که باید از منظر نرم‌افزار که در حال حاضر نرم‌افزار آرشیکد است وارد این مفهوم شویم. در حال حاضر این نرم‌افزار مبنای کار ماست ولی هر نرم افزار دیگری که قابلیت‌ها و پتانسیل‌های لازم را داشته باشد را نیز پذیرا هستیم.

دکتر غلامی معاون آموزش و توسعه فناوری مرکز در بخش دیگری از مباحث طرح شده در جلسه امروز گفت: این کار، حوزه‌ای است که عطش آن در جامعه مهندسی وجود دارد و استفاده از نرم‌افزارهای مشابه، علاقمندی به این موضوع را تایید می‌کند. مرکز تحقیقات نیز بنا به مسئولیت‌ها و تکالیف خود، حتی از حیث فرهنگ‌سازی نیز باید این کار را انجام دهد.

دکتر رفیعی کارشناس بخش مسکن و شهرسازی پس از ارائه دیدگاه‌های حاضران در جلسه، در پاسخ به برخی سئوالات و ابهامات طرح شده گفت: نرم‌افزار آرشیکد دومین نرم‌افزار مورد استفاده در دنیا است که خودش را ثابت نموده است و ما نیز اولین کشوری نیستیم که از آن استفاده می‌کنیم. در واقع موضوع مهم آشنایی کمتر با این نرم‌افزار است.

دکتر شکرچی‌زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در بخش پایانی نشست امروز صبح افزود: در قسمت حاکمیتی تمامی زمینه‌ها با نظر مساعد معاونت مسکن و ساختمان وزارت متبوع فراهم است. در قسمت مدلینگ، نمی‌توانیم بیم را در فضای محدودی مورد بحث قرار دهیم و باید در بستر یک نرم‌افزار قابل قبول - که قفل شکسته نباشد و پشتیبانی فنی داشته باشد - بنشیند.

متن کامل خبر در سایت وزارت راه مسکن و شهرسازی: نشست مشترک آشنایی و پیاده‌سازی مفهوم BIM برگزار شد/ ورود ضوابط و مقررات به مدل نرم‌افزاری BIM

متن مرجع خبر در سایت مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی: نشست مشترک آشنایی و پیاده‌سازی مفهوم BIM برگزار شد

 

درباره مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی

مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، به عنوان تنها سازمان رسمی و مسئول، وظیفه مهم و خطیر تحقیق و بررسی مسائل مربوط به ساخت و ساز را در کشور بر عهده داشته و اهداف و وظایفی با اساسنامه خود به شرح زیر در دستور کار دارد. هدف از تأسیس مرکز عبارت است از، تدوین و اجرای برنامه‌های مطالعاتی و تحقیقاتی در مورد ساختمان و مسکن به طور متمرکز به عنوان روشها و فنون مختلف و جدید ساخت و ساز، تهیه و تدوین ضوابط و آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های کاربردی آنها، صدور گواهی فنی برای تولیدات مصالح، راهنمایی‌های لازم در اجرای برنامه‌های خانه‌سازی، تولیدات ساختمانی متناسب با احتیاجات کشور، با در نظر گرفتن شرایط اقلیمی و متقضیات محلی و صنعتی نمودن ساختمان در کشور. این مرکز با بیش از 40 سال تجربه علمی و کار پژوهشی و آموزشی، در حال حاضربه عنوان یکی از مراکز علمی و پژوهشی شناخته شده در کشور از اعتبار خاصی برخوردار است. این مرکز از آغاز تاسیس تاکنون، موفق شده است با انتشار فرآیند و نتایج تحقیقات، همچنین تدوین و ارائه برنامه‌های آموزشی خود نقش فراگیر و تاثیر‌گذاری در برنامه‌های توسعه کشور در بخش ساختمان و مسکن ایفا نماید.

درباره گرافیسافت
گرافیسافت در سال ۱۹۸۲ در بوداپست تاسیس شده و به سرعت تبدیل به یکی از بزرگترین شرکت های طراحی معماری CAD در جهان شد. نرم افزار آرشیکد (محصول اصلی)‌ به عنوان یکی از برترین راه کارهای نرم افزاری پیشرو در صنعت مدل سازی اطلاعات ساختمان (فناوری بیم) برای معمارن و مهندسان ساختمان شناخته شده است. محصولات دیگر شرکت گرافیسافت همچون آرشکید به عنوان راهبردی ترین نرم افزارها در صنعت معماری و ساختمان پیشتاز می باشند. نرم افزار بیم کلود و بیم سرور اولین محیط همکاری واقعی فناوری بیم در جهان می باشد. نرم افزار اکودیزاینر استار همچنین ارائه کننده ی ابزارهای طراحی پایدار بوده وبه معماران کمک می کند که طراحی های خود را سازگار با محیط زیست انجام دهند. این ابزار اولین روش طراحی سبز می باشد که به طور کامل با مدل سازی اطلاعات ساختمان ادغام شده است. فناوری بیم ایکس یک برنامه در دستگاه های همراه و هوشمند می باشد که اطلاعات ساختمان را با جزئیات بالا در تمامی دستگاه های همراه و هوشمند برای تمامی افراد قابل دسترس می نماید.

فعالیت گرافیسافت در ایران
دفتر نمایندگی انحصاری گرافیسافت درایران در سال ۲۰۱۶ برای خدمت به جامعه مهندسین مشاور و جامعه دانشگاهی مستقیما از طرف شرکت گرافیسافت تاسیس شد. این دفتر مسئول ارائه خدمات برای گسترش فناوری بیم و بومی سازی آن بر مبنای محصولات نرم افزاری گرافیسافت در ایران می باشد و در همین راستا خدمات مشاوره ی فناوری اطلاعات ساختمان را به معماران و مهندسین ایرانی ارائه می نماید.

تمامی حقوق نزد گرافیسافت محفوظ می‌باشد.           گرافیسافت قسمتی از گروه نِمِتچِک می‌باشد.