تعریف فناوری بیم در یک عبارت
بیم چه کارایی هایی دارد؟
چرا من باید ازسیستم بیم (BIM) به جای سیستم های کد (CAD ترسیم به کمک کامپیوتر) استفاده کنم؟
نکات لازم درباره ابزار بیم که نباید هیچ وقت فراموش کنیم.
گرافیسافت چه امکانات و فناوری هایی در رابطه با بیم ارایه می دهد؟
نحوه نصب و راه اندازی سیستم بیم چگونه است و گرافیسافت چه کمکی در این زمینه می کند؟
از کجا می توان مطالب آموزشی در رابطه با این فناوری را یافت؟
آیا در بیم می توان طراحی پایدار انجام داد؟
چگونه می توانم دانش بیم خود را تعیین سطح نمایم ؟


تعریف فناوری بیم در یک عبارت

بیم مخفف مدل سازی، مدل و مدیریت اطلاعات ساختمان می باشد. با اینکه امروزه در صنعت ساختمان، بیم مورد اهمیت قرار گرفته است اما تعریف های گوناگونی را از افراد متفاوت می شنوید.

بعضی ها می گویند بیم یک نرم افزار است، یا شبیه سازی مدل ساختمان ، یا یک فرایند است یا چیزی نیست غیر از جمع آوری اطلاعات ساختمان که بر اساس پایگاه داده سازه سازماندهی شده است. حالا بگذارید بیم را در یک عبارت تعریف کنیم. وقتی می خواهیم بیم را تعریف کنیم، تمام چیز ها با مدل دیجیتال سه بعدی ساختمان شروع می شود. این مدل بیشتر از یک هندسه ساده با بافت زیبا برای تجسم می باشد. مدل بیم درست شامل قطعات مجازی ساختمان که همانندِ اجزای اصلی ساختمان که برای ساخت استفاده می شود، است. این عناصر تمام ویژگی های عناصر اصلی ساختمان – فیزیکی و ایستایی- را دارا می باشند. این عناصر هوشمند نمونه دیجیتال عناصر اصلی ساختمان می باشند مانند دیوارها، ستون ها، پنجره ها، درها، پله ها و غیره که به ما این امکان را می دهد ساختمان را شبیه سازی نموده و مراحل ساخت و عملکرد ساختمان  را قبل از شروع به ساخت در محیط کامپیوتر به طور واقعی مشاهده نماییم. با این اوصاف، با پیشرفت تکنولوژی های موبایل مانند IPHONES/IPADS ، بیم نیز در موبایل قابل دسترس می باشد. مشتریان، مالکان ساختمان و مجریان با استفاده از دستگاه موبایل می توانند به مدل های بیم دسترسی داشته باشند بدون اینکه بخواهند برنامه های مدل سازی و مدیریت اطلاعات بیم را نصب کنند. خوشبختانه، شما بهترین سایت را برای یادگیری فناوری بیم انتخاب کرده اید، لذا خواهشمندیم ویدیو های زیر را مشاهده نموده و خود را آماده تغییرات اساسی در صنعت معماری و ساختمان نمایید. 

 


 بیم چه کارایی هایی دارد؟

تجسم یه صورت سه بعدی

در حین ساخته شدن مدل بیم هم زمان چند هدف مختلف پیش برده می شود، که می توانند در تمرکز، آزادی عمل، پیچیدگی، سطح جزئیات و عمق اطلاعات اضافه شده در مدل سه بعدی کاملا متفاوت باشند. البته ابتدایی ترین مورد استفاده از مدل بیم ایجاد یک تصویر زیبا از ساختمانی است که قرار است ساخته شود.

تجسم سه بعدی بیم به شما کمک می کند که با مقایسه کردن طرح های مختلف، بهترین طرح را انتخاب کنید و طراحی خود را به مشتریانتان بفروشید. مدیریت تغییرات- داده ها در مرکز اصلی بیم ذخیره می شوند و هر گونه تغییر در طراحی ساختمان، در دیگر قسمتها (پلان ها، نما ها و مقاطع) صورت خودکار اعمال می شود. این ویژگی بیم نه تنها به سرعت گردآوری مستندات کمک می کند، بلکه کیفیت و دقت کار را بوسیله هماهنگی خودکار بین دیدهای متفاوت فراهم می کند.

شبیه سازی ساختمان- مدل های بیم شامل تمام اطلاعات ساختمان مربوط به تمام رشته های مهندسی مانند معماری، سازه های باربر، کانال و لوله کشی سیستم های ساختمان و حتی اطلاعات مربوط به شرایط محیطی می باشد که تمام ویژگی های ساختمان می تواند به سادگی شبیه سازی شوند. مدیریت داده- بیم شامل اطلاعاتی می باشد که به صورت بصری ارائه نمی شوند همانند فهرست متره و براورد ویا اطلاعات برنامه اجرایی که برای مثال تعداد نیروی انسانی را در پروژه تعیین می کند، و یا هماهنگی و هر چیزی که در نتیجه برنامه ریزی پروژه تاثیر می گذارد. هزینه نیز قسمتی از بیم می باشد که به ما این امکان را می دهد که هزینه و بودجه پروژه را تخمین بزنیم.  بهره برداری از ساختمان – داده های وارد شده در مدل بیم نه تنها برای دوره طراحی و اجرا اهمیت دارد بلکه هزینه های مدیریت و بهره برداری از ساختمان را  که حداقل بیشتر از هزینه اجرای ساختمان است، را کاهش می دهد .


 چرا من باید ازسیستم بیم (BIM) به جای سیستم های کد (CAD ترسیم به کمک کامپیوتر)  استفاده کنم؟

فناوری بیم و کد CAD، دو روش متفاوت برای ارایه طراحی ساختمان و مستندات ساختمان می باشند.  برنامه های کد (ترسیم به کمک کامپیوتر) از روش های سنتی "کاغذ و مداد" تقلید کرده اند تا جاییکه ترسیمات الکترونیکی دو بعدی، بوسیله عناصر گرافیکی دو بعدی ساخته می شوند مانند خط، هاشور، متن و غیره. ترسیمات کد همانند ترسیمات سنتی (به صورت دستی)، به صورت جدا ترسیم می شوند و هر گونه تغییر در طراحی باعث می شود که تمام  ترسیمات  به صورت دستی تغییر کنند. برنامه های بیم (مدل اطلاعات ساختمان) از روش ساختمان در واقعیت تقلید می کند. به جای ترسیم دو بعدی، ساختمان ها به صورت مجازی بر اساس عناصر ساخت و ساز واقعی که شامل دیوار، پنجره، سقف و غیره می شود،  مدل سازی می شوند. این ویژگی به معماران این امکان را می دهد که ساختمان راهمانگونه که طراحی می شود، اجرا نمایند. از زمانی که داده ها در مرکز اصلی بیم ذخیره می شوند، تغییرات در طراحی، در تمام ترسیمات به صورت خودکار اعمال خواهد شد. بیم با این روش مدل یکپارچه، نه تنها افزایش بهره وری قابل توجهی را ارایه می دهد، بلکه به عنوان مبنایی برای هماهنگی بهتر طراحی ومدل کامپیوتر بر اساس فرایند ساختمان  شناخته می شود. وقتی ازسیستم کد به بیم انتقال پیدا می کنید از تمام مزایای آن در کل دوره طراحی، ساخت و بهره برداری ساختمان، بهره می برید. شما می توانید اطلاعات بیشتر درباره کد در مقابل بیم را از گزارش رالف گِرَبوفسکی که با عنوان "کد و بیم- آیا عبور آزادی وجود دارد؟" پیدا کنید.


نکات لازم درباره ابزار بیم که نباید هیچ وقت فراموش کنیم.

اگرچه راه حل های متعددی برای طراحی بر اساس مدل وجود دارد، اما این نکته قابل ذکر است که تمام راه حل ها نمی توانند تمام قوانین را برای رسیدن به راه حل بیم واقعی انجام دهند. سوالات زیر به شما کمک می کند که قضاوت کنید که آیا راه حلی وجود دارد که بهتر از بیم باشد یا نه؟

1.تا چه ابعادی بیم قابل پشتیبانی می باشد؟

در حالت مطلوب، مدل بیم باید از تمام دوره پروژه ساختمانی پشتیبانی کند. برای ساختن مدل های ساختمان به صورت سه بعدی درجه های متفاوتی وجود دارد که اصلی ترین آن ها عبارتند از ساختن مدل های حجمی برای طراحی شماتیک ، ساختن مدل های سه بعدی برای اهداف تجسمی و مدل های اطلاعات ساختمان واقعی. وقتی مدل سازی ساختمان برای اهداف تجسمی ساخته می شوند، برای ارایه ساختمان، فقط نیاز به هندسه سه بعدی و توصیف مصالح ساختمانی می باشد، لذا مدل های بیم علاوه بر هندسه و احجام سه بعدی، شامل اطلاعات اضافی لازم برای هماهنگ کردن، مستندات، لیست متره ساختمن و مدیریت ساختمان می باشد.

2.آیا راه کارهای ارائه شده بر مبنای بیم از تمام مراحل گردش کار پشتیبانی می کنند؟

همانطور که در بالا گفته شد، مدل های بیم باید تمام اطلاعات لازم را با هم ترکیب کنند تا مدارک لازم را در طول دوره پروژه های ساختمانی ایجاد کنند. این بدین معنا است که ابزار بیم باید از تمام گردش کار بیم پشتیبانی کند بدون اینکه نیاز به تغییرات ابزارها و یا گردش کار در وسط پروژه باشد. از این رو، طراحی ساختمان، مستندات ساختمان، اجرای ساختمان و بهره برداری از ساختمان، بوسیله ابزار بیم از طراحی مفهومی، مستندات اجرا تا مدیریت اجرا پشتیبانی می شوند.

3.راه حل بیم در چه سطحی از قابلیت همکاری پشتیبانی می کند؟

ابزارهای بیم باید بتوانند با یکدیگر در طول انجام یک پروژه سازگار باشند. این امر به ویژه در طراحی های گروهی که نیاز به همکاری میان رشته های مختلف مهندسین مشاور بر سر یک پروژه واحد دارند حقیقتی انکارناپذیر است. زمانی که ابزار بیم را انتخاب می کنید، خیلی مهم و حیاتی است بدانیم که این ابزار توانایی استفاده از استانداردها ی آزاد و پشتیبانی از جریان کار آزاد را دارد و یا خیر! برای اطلاعات بیشتر در مورد open BIM به آدرس زیر مراجعه کنید. http://graphisoft.co.ir/archicad/open_bim/open-bim

4.آیا راه حل بیم از همکاری بر پایه مدل پشتیبانی می کند؟

طراحی ساختمان معمولا به صورت گروهی انجام می شود. بنابراین فناوری بیم نیزباید بر پایه همکاری باشد. پروژه ها بر پایه بیم بسیار یکپارچه تر از پروژه ها بر پایه ترسیمات کد می باشند. لذا در بیم، به اشتراک گذاری طراحی به روش جدید "سرورهای فعال بیم" انجام می شود که با استفاده از این روش، تمام اعضای تیم در هر زمانی به پروژه دسترسی دارند. همچنین مدل بیم و فرایند ساخت آن به طوری طراحی شده است که از به اشتراک گذاشتن اطلاعات در هر زمان و با هر ابعاد پروژه ای پشتیبانی می کند. برای یادگیری بیشتر درباره مدل بر پایه به اشتراک گذاشتن طراحی به وسیله بیم سرور گرافیسافت به صفحه www.graphisoft.com/bimserver مراجعه فرمایید. 

5. آیا راه حل بیم کارایی کافی را برای انجام پروژه های پیچیده و بزرگ دارد؟

همانطور که در بالا گفته شد، مدل بیم یکپارچه تر و دارای داده بیشتر نسبت به ترسیمات کد می باشد. این لزوما بدین معنا می باشد که ابعاد پروژه با عملکرد مورد نیاز ارتباط دارد. راه حل بیم می تواند هر نوع ابعاد پروژه ای را انجام دهد که بستگی به عوامل متعددی همچون توانایی استفاده از آخرین پیشرفت های سخت افزاری و نوع روش انجام مدل دارند. وقتی ابزار بیم را انتخاب می کنید، سوالات مهمی مطرح می شود که حداکثر ابعاد پروژه قابل اجرا با ابزار بیم چیست و اینکه آیا فن آوری های پیشرفته IT مانند فن آوری 64 بیتی و چند پردازشی به وسیله برنامه پشتیبانی می شود یا خیر؟

6.آیا راه حل بیم از استانداردهای محلی و محتوای محلی کافی برخوردار است ؟

 پروژه های ساختمانی نه تنها دارای طراحی منحصر به فرد هستند بلکه روش طراحی آن ها در کشورهای مختلف با هم متفاوت می باشند. راه حل جهانی بیم مسیله "بومی سازی" را در سطح های متفاوت بکار می برد. راه حل بیم، استاندارد های طراحی بومی را دنبال کرده و شامل محتوی بومی غنی می باشد که عبارتند از: عناصر ساختمان، قالب های متره و بر آورد بر اساس قواعد منطقه، و مجموعه گرایش هایی که بر اساس استاندارد های بومی می باشند.


گرافیسافت چه امکانات و فناوری هایی در رابطه با بیم ارایه می دهد؟

گرافیسافت با آرشیکد به عنوان اولین نرم افزار بیم برای معماران، انقلاب بیم را رقم زد. گرافیسافت با ارایه راه حل های نوین، همیشه در صنعت ساخنتمان پیشتاز بوده و هست.  این راه حل ها عبارتند از بیم سرور و بیم کلود که اولین محیط همکاری بیم در زمان واقعی می باشند، طراحی و معماری پایدار به وسیله گرافیسافت اِکودیزاینر اِستارکه برنامه مدل انرژی ساختمان به صورت یکپارچه می باشد وهمچنین بیم ایکس که به عنوان پشیتازترین برنامه تحت مویابل برای ارایه بیم می باشد. ابزارهای دیگر بیم گرافیسافت شامل محصولات و راه حل های الحاقی می باشند که توانایی ابزارهای بیم را گسترش می دهد.

 


نحوه نصب بیم  چگونه است و گرافیسافت چه کمکی در این زمینه می کند؟

گرافیسافت بسته کامل ابزارها را به شما ارائه می کند تا با کمک آن ها بتوانید بیم را در شرکت خود راه اندازی نمایید. در سامانه آرشیکدِ من MyArchiCAD.com ثبت نام کرده و آخرین نسخه آرشیکد را بر روی سیستم خود نصب و راه اندازی نمایید. همچنین برای اطلاعات بیشتر با واحد فروش و یا پشتیبانی نمایندگی گرافیسافت در ایران مکاتبه نمایید. 


از کجا می توان مطالب آموزشی در رابطه با این فناوری را یافت؟

هم اکنون گرافیسافت آرشیکد در بسیاری از مدارس جهان در حال آموزش است. گرافیسافت یک نسخه آموزشی از نرم افزار خود را به صورت کاملا کاربردی و تعاملی در اختیار دانش آموزان و دانشجویان در طول دوره آموزش قرار می دهد که شما می توانید از سامانه آرشیکدِ من نسخه آموزشی خود را به صورت رایگان تهیه نمایید. همچنین مدرسین و نهادهای علمی از برنامه های درسی گرافیسافت بیم می توانند استفاده نمایند.


آیا در بیم می توان طراحی پایدار انجام داد؟

طراحی پایدار یا (سبز) به یک نیروی پیشرو در ورای استفاده از فناوری بیم در فرایند ساخت و ساز تبدیل شده است. گرافیسافت برای رسیدن به پایداری (سبز) فناوری بیم را به عنوان راه حلی کامل و یکپارچه به صنعت ساخت و ساز AEC  پیشنهاد می دهد. لطفا از صفحه  "اِکودیزاینر اِستار" جهت اطلاعات بیشتر درمورد طراحی پایدار و فناوری بیم دیدن فرمایید .


 چگونه می توانم  دانش بیم خود را تعیین سطح نمایم ؟

گرافیسافت از طریق امتحان تعیین سطح، کاربران حرفه ای برنامه آرشیکد را شناسایی و گواهی می نماید. اگر شما علاقه دارید که سطح دانش بیم خود را مورد آزمایش قرار دهید، لطفا در امتحان تعیین سطح بیم به صورت آنلاین شرکت کنید.

 

تمامی حقوق نزد گرافیسافت محفوظ می‌باشد.           گرافیسافت قسمتی از گروه نِمِتچِک می‌باشد.