اُپن بیم (OPEN-BIM) یک رویکرد جهانی می باشد که برای همکاری مشترک در فرایند طراحی، انجام پروژه ها و مدیریت حیات بنا بر پایه استانداردها و گردش کاری باز پایه گذاری شده است. این رویکرد با ابتکار چندین شرکت نرم افزار پیشتاز و با استفاده از مدل باز موسسه buildingSMART به وجود آمده است.

 

چرا این برنامه اهمیت بالایی دارد؟

۱- اُپن بیم از گردش کار شفاف و باز پشتیبانی می کند و به اعضای پروژه اجازه می دهد تا با دیگر متخصصین ساختمان بدون در نظر گرفتن نرم افزارهایی که استفاده می کنند، با آنها همکاری کنند.

۲- اُپن بیم یک زبان واحد برای فرایندهای گسترده مرجع ایجاد می کند که به صنعت و دولت اجازه می دهد تا پروژه ها را با تعهد شفاف تجاری، ارزیابی خدمات قابل مقایسه و کیفیت تضمین داده ها تهیه کند.

۳- اُپن بیم داده های پایدار پروژه را برای استفاده در طولِ کل چرخه ساختمان ارائه می دهد و از ورود داده های مشابه و خطاهای مهم جلوگیری می کند.

۴- فروشندگان کوچک و بزرگ نرم افزار (سامانه) می توانند در سیستم به طور مستقل شرکت و با هم رقابت کنند؛ که به آن راهکار "بهترین نوع" گفته می شود.

۵- اُپن بیم عرضه محصول آنلاین را با جستجوی دقیق ترِ درخواست کاربران افزایش می دهد و داده های محصول را مستقیماً درون بیم قرار می دهد.

 

شریک های اُپن بیم

اُپن بیم یک رویکرد مدرن به منظورهمکاری میان رشته ای برای تمامِ اعضای صنعت ساختمان ارائه می دهد. جامعه اُپن بیم از تمام فروشندگان نرم افزار، اعضای صنعت ساختمان (طراحان، مهندسین، مجریان) و همچنین مالکین ساختمان در سراسر دنیا استقبال می کند، همانطور که لوگو اُپن بیم تضمین کننده همکاری موفق و موثر در پروژه های بیم می باشد!

شرکت گرافیسافت ®، تِکلا ® و دیگر اعضای متحد یک برنامه جهانی را برای توسعه دادن اُپن بیم در صنعت ساختمان اجرا کردند. جامعه اُپن بیم دائماً در حال توسعه است. در اینجا، فهرست شرکاء اصلی اُپن بیم را پیدا خواهید کرد. برای استفاده از تمام مزایا، امروز به جامعه اُپن بیم ملحق شوید!

 

  

 

 

تِکلا

با این نرم افزار، تِکلا باعث تکامل مدل های اطلاعات دیجیتال شده است و مزیت رقابتی بیشتری در صنعت ساخت و ساز، زیرساخت و انرژی ارائه می دهد. شرکت در سال ۱۹۶۶ تاسیس شده است و امروزه در ۱۰۰ کشور مشتری دارد، همچنین شامل ۱۵ دفتر در کشور های مختلف و شبکه همکاری جهانی می باشد. تِکلا در سال ۲۰۱۱ عضو شرکت تریمبل شد.

اطلاعات بیشتر درباره تِکلا

 

گرافیسافت

گرافیسافت مخترع و پیشرو در راهکار ساختمان مجازی است که به جامعه وسیع معماران این قدرت را می دهد تا پروژه های بر پایه مدل را با طراحی بهتر، قابل پیش بینی در ساخت و ساز و با هزینه کمتر در اجرا تحویل دهند. گرافیسافت عضو گروه نِمِتچک و متحد با شرکت بیلدینگ اسمارت می باشد و همچنین یکی از شرکت هایی می باشد که اُپن بیم را آغاز کرده است. 

اطلاعات بیشتر درباره شرکت گرافیسافت 

نِمِتچک

گروه نِمِتچک، پیشرو در تولید نرم افزارهای جهانی برای بازار معماری، مهندسین و ساخت و ساز (صنعت ساخت و ساز) است. دفتر مرکزی این گروه در مونیخ، آلمان قرار دارد و 12 برند را ارائه می دهد که بیش از ۱.۸ میلیون کاربر در ۱۴۲ کشور از ۵۰ موقعیت متفاوت در جهان را شامل می شود. گروه نِمِتچک توسط جورج نِمِتچک در سال ۱۹۶۳ تاسیس شده است گه بر روی نوآوری تمرکز می کند از قبیل اُپن بیم برای صنعت ساخت و ساز آینده. درآمد این شرکت از سال ۱۹۹۹ به طور علنی فهرست شده است و در TecDax نمایش داده می شود که در سال ۲۰۱۴، درآمد ۲۱۸.۵ میلیون یورو و EBIDA ۵۶.۸ میلیون یورو را کسب کرده است.

اطلاعات بیشتر درباره نِمِتچک

 

Allplan

Allplan تولیدکننده اروپایی و پیشرو در راهکارهای هوشمند فناوری اطلاعات برای معماران، مهندسین، پیمانکاران ساختمان و مدیران کارگاه است. محصول اصلی – Allplan – یک سامانه برای مدلسازی اطلاعات ساختمان (بیم) است و به طور بهینه از نقشه کشی و ساخت و ساز ساختمان درارتباط با کیفیت، سرمایه گذاری در زمان و هزینه پشتیبانی می کند. نرم افزار در حال حاضر توسط ۶۵۰۰۰ مشتری با ۱۶ زبان متفاوت استفاده می شود. Allplan عضو گروه نمِتچک، متحد شرکت بیلدینگ اسمارت است و یکی از شرکت هایی است که فرایند اُپن بیم را شروع کرده است.More

SCIA

مهندسین SCIA پیشرو در راهکار مدلسازی، آنالیز و طراحی برای مهندسین سازه با SCIA است و عضو متحدین شرکت بیلدینگ اسمارت می باشد. این تنها نرم افزار آنالیز سازه ای است که تاییدیه IFC 2x3 را دارد. بر پایه موتور مدلسازی سه بعدی سازه ای قوی با فرم های پارامتریک، صفحه های نمایش و ترسیمات با جزئیات، با این نرم افزار می توانید سازه صنعتی، زیرساخت و ساختمان های کوتاه و بلند مرتبه را طراحی کنید. نرم افزار شامل چندین کُد بین المللی ساختمان یکپارچه برای طراحی فنی و بهینه سازی فولاد، بتن، چوب، آلومینیوم، ... ساخت و ساز های چند مصالحی می باشد..

Vectorworks

Vectorworks توسعه دهنده جهانی نرم افزار طراحی برای صنعت معماری، منظر و تفریحی است. از سال ۱۹۸۵، شرکت برای کمک به طراحان در زمینه گرفتن الهام برای طراحی، پرورش نوآوری، ارتباطات به طور موثر و تبدیل ایده ها به واقعیت، متعهد شده است. Vectorworks نرم افزار کَد و بیم را برای دو سیستم عامل مَک و ویندوز توسعه داده است که فناوری بیم را در مرکز فرایند طراحی قرار می دهد و انعطاف پذیری مورد نیاز برای بهینه کارهای تکراری در طولِ کل چرخه حیات ساختمان را مقدور می سازد. دفتر مرکزی این شرکت در کلمیبا، مریلند قرار دارد، Vectorworks عضو گروه نِمِتچک است و به بیش از نیم میلیون طراح این قدرت را داده است تا تجربه هایی را ایجاد کنند که به کلِ دنیا منتقل می شوند.

اطلاعات بیشتر درباره Vectorworks

 

تریمبل

 

تریمبل راهکارهای موقعیتی را برای متخصصین مهندسی و ساخت و ساز، نقشه برداری، کشاورزی، مدیریت ناو و خدمات کارگاه ارائه می دهد تا در فرایند کاری خود بهره وری بیشتری داشته باشند. گروه تریمبل عضو متحدین شرکت بیلدینگ اسمارت است و از اُپن بیم پشتیبانی می کند.

اطلاعات بیشتر درباره تریمبل

 

دیتا دیزاین سیستم

 

از سال ۱۹۸۴، دیتا دیزاین سیستم (DDS) راهکارهای نوآوری و کم هزینه نرم افزاری را برای متخصصین خدمات ساختمان توسعه داده است. DDS-CADیک سامانه واقعی بیم است که با استانداردهای باز بیلدینگ اسمارت سازگار می باشد.محصول اصلی شرکت DDS-CAD MEP هم به عنوان یک راهکار یکپارچه چند رشته ای موجود است و هم به عنوان راهکاری جداگانه برای متخصصین تاسیسات (مکانیکی، الکتریکی و لوله کشی) قابل دسترس است. محصولات شرکت DDS به طور موفق و مکرر در طراحی و محاسبه تاسیسات در پروژه های بیم در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرند.

دیتا دیزاین سیستم

تمامی حقوق نزد گرافیسافت محفوظ می‌باشد.           گرافیسافت قسمتی از گروه نِمِتچِک می‌باشد.